Son dakika haberi bulunmamaktadır.   İletişim    Reklam  
                                                                         
HABER16 - Haberin Rengi Değişiyor -
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı | Web Tasarım | Sanal Tur | Gazete Türk

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

 

Tablet bilgisayarlar ne zaman dağıtılacak?

Milli Eğitim Bakanlığı'nın merakla beklenen Fatih Projesi'nde son hazırlıklar tamamlandı. Projenin en önemli olan olan tabletler ilk olarak 17 il ve 52 okula gönderilecek.

Kategori  Kategori : Eğitim
Yorumlar  Yorum Sayısı : 1
Okunma  Okunma : 3553
Tarih  Tarih : 27 Ocak 2012, 23:52

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Milli Eğitim Bakanlığı’nın merakla beklenen Fatih Projesi’nde son hazırlıklar da tamamlandı. Altyapı, akıllı tahtalar, içerik ve tablet bilgisayarlar olmak üzere 4 bölümden oluşan projenin en önemli ayağı olan tablet bilgisayarlar 30 Ocak’ta toplam 17 il ve 52 okula gönderilecek.
 
8.800 TABLET HAZIR
 
Bakanlığın açtığı ihalede, pilot uygulama olarak General Mobile 4 bin e-tab, Samsung ise 4.800 adet Galaxy Tab wifi tablet bilgisayarlarını hazırladı. Pilot uygulamada toplam 8.800 adet dağıtılacak tabletlerin 2.200’ü öğretmenlere verilecek. Ayrıca Mart ayında Milli Eğitim Bakanlığı’na toplam 5 bin adet benzer tablet bilgisayarlar da bazı hayırseverler tarafından hibe edilecek. Öğrencilere bedava dağıtılacak tablet bilgisayarlardan e-tab, piyasada 799 TL’ye, Samsun Galaxy Tab wifi ise 720 TL’ye satışa sunuluyor.
 
3G DESTEĞİ YOK
 
Tablet bilgisayarların öncüsü sayılan Apple üretimi Ipad’in en çok satılan ikinci modeli ise en az 1.512 TL. Bu fark da, Fatih Projesi’nde öğrencilere dağıtılacak bilgisayarların sadece kablosuz internet yani wifi destekli olmasından kaynaklanıyor. Öğrenciler 3G desteğinden yoksun olan bilgisayarlarından internete sadece okul, ev ve kablosuz internet olan yerlerde erişebilecek.
 
‘HARIL HARIL ÇALIŞTIK’
 
Projede son 500 adet tablet bilgisayarı dün tamamlayan General Mobile şirketi, Vatan gazetesi’ne üretim alanını gösterdi. 8 günde toplam 4 bin adet e-tab hazırladıklarını belirten General Mobile Türkiye Genel Müdürü Muzaffer Gölcü, süreci şöyle anlattı:”Son 8 günde Fatih Projesi için toplam 4 bin e-tab’i Tayland, Japonya ve Güney Kore’den gelen parçalarıyla montajlayıp yazılımlarını hazırlamak için harıl harıl çalıştık. İstanbul merkezimizdeki montajlamada ve yazılım kısmında 35 mühendis ve 85 de teknisyen çalıştı. Bütün hazırlıklar tamamlandı. Tablet bilgisayarlar akıllı tahtalarla entegre olacak. Ayrıca öğretmenlerin de tablet bilgisayarı olacak. Öğretmenler dersi dinlemeyen ve tablet bilgisayarları ile uğraşan öğrencilerin sistemini kendi tabletlerindeki veya akıllı tahtalardaki yönetici yazılımlarıyla kesebilecek. E-tab’lerde her dersin online kitabı da olacak. Derslerin içeriği interaktif ortamda öğrencilere sunulacak. ABD, İngiltere, Hindistan, Tayland, Güney Kore ve Singapur bile aynı projeyi bize bakıp uygulayacak.”
 
PİLOT UYGULAMA 17 İLDE
 
8.800 tablet bilgisayar, Ankara, İstanbul, İzmir, Balıkesir, Bingöl, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Hatay, Kayseri, Karaman, Kocaeli, Mersin, Rize, Samsun, Uşak ve Yozgat’taki 52 okula dağıtılacak.
 
SAMSUNG GALAXY TAB WİFİ
 
- İşletim sistemi: Android 3.1 Honeycomb
 
- Harddisk: 16GB
 
- Ekran Boyutu : 10.1
 
- Ekran Çözünürlüğü : 1280 x 800 pixel
 
- RAM : 1 GB
 
- Çalışma Süresi : 9 saat
 
- Bağlantılar : wifi
 
- Ağırlık: 618 gram
 
- Kamera: 3 Megapiksel
 
GENERAL MOBİLE E-TAB
 
- İşletim sistemi: Android 2.3.4 Gingerbread
 
- Harddisk:16GB
 
- Ekran Boyutu : 8,9
 
- Ekran Çözünürlüğü : 1280x768 piksel
 
- RAM : 512MB
 
- Çalışma Süresi : 6 saat
 
- Bağlantılar : Wifi
 
- Ağırlık: 550 gram
 
- Kamera: 1.3 Megapixel
Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Bu habere toplam 1 yorum yazılmıştır.

rabia [ 06 Şubat 2012, 18:40 ]
tablet pc neden anadolulara verılyor bizde müslümanız bizde türkiye cumhuriyetin evladıyız evladıyız bizim diğer anadolu liselerinden ne eksiğimiz var haksızlık böle şey olmaz adaletsizlik başka bişi değil

Yorumların tamamını okumak için tıklayın.

Eğitim

En Çok Okunan Haberler

www.haber16.org - HABER16 - 2010
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Haber 16 | |

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi